(ispod ćiriličnog teksta se nalazi i latinična verzija)



САОПШТЕЊЕ ПОВОДОМ САРАДЊЕ ВИКИМЕДИЈЕ СРБИЈЕ И МУЗЕЈА ВАЗДУХОПЛОВСТВА - БЕОГРАД


Музеј ваздухопловства - Београд и Викимедија Србије потписали су данас Меморандум о сарадњи, посвећен пројекту инсталирања QR-кодова чијом ће се употребом на савремен начин унапредити приступачност информација у Музеју. Уз помоћ Википедије и QRпедијиних QR-кодова, љубитељима авијације биће омогућено да се информишу о музејским експонатима на неколико десетина језика.


Увођење QR кодова је део пројекта Open Wiki GLAM of Serbia (Отворени вики ГЛАМ пројекат Србије) који је покренут почетком 2012. године и има за циљ развој двосмерне сарадње на релацији Викимедије Србије и ГЛАМ институција, са жељом да се развије двосмерна сарадња у креирању и унапређењу доступности ризнице културног и историјског наслеђа наше земље на интернету.


“Викимедија Србије улаже напоре да креира и унапредни доступност богатог културног и историјског наслеђа са којим наша земља располаже. Веома се радујем сарадњи са Музејом ваздухопловста. QR-кодови су постали светски тренд и нашли су примену у готово свим сферама живота. Више пута награђивани QRпедијин систем прављења QR-кодова унапредио је употребу ових дводимензионалних кодова, који су нарочито погодни за ГЛАМ институције”, рекао је Миле Киш, координатор пројекта из Викимедије Србије.


Инсталацијом QR-кодова, Музеј ваздухопловства ће постати прва институција у Србији и први музеј на Балкану који користи QRпедијине QR-кодове. Музеј ће се тиме придружити многобројним институцијама света које сарађују са Викимедијом, а неке од њих су Немачки савезни архив, Британски музеј, Британска библиотека, Музеј уметности у Индијанополису, Национална библиотека Француске и други.


“Веома нам је драго да сарађујемо са Викимедијом Србије. Музеј ваздухопловства један је од музеја у Београду који ће доликовати увођење и примена нове технологије. Инсталирање QR-кодова биће велики корак ка бољој комуникацији са посетиоцима, нарочито гостима из иностранства. Посетиоци ће на један врло модеран начин моћи много детаљније да се упознају са причом о експонатима из наше поставке”,  изјавио је PR кустос музеја, Петар Недељковић.


Поред ове сарадње, Музеј је изразио жељу да донира одређени број фотографија из своје архиве Викимедијиној мултимедијалној остави, која поседује преко 10 милиона фотографија, аудио и видео записа и документа.


О музеју:

Основан је 1957. године, а на садашњој локацији налази се од 1989. године. До 2012. Музејом је прошло милион посетилаца. Рангира се међу пет најбољих ваздухопловних музеја у Европи и 10  најбољих у свету. Сам облик зграде је веома препознатљив и један је од симбола града. Највеће богатство музеја су сами авиони у поставци, којом се пркатично може прошетати кроз 90 година историје авијације (1909-1999). Најчешћи и најдражи посетиоци Музеја ваздухопловства су деца, која овде стичу прва знања о техници, авијацији, летењу и историји.

www.muzejvazduhoplovstva.org.rs/

Односи са јавношћу: Петар Недељковић, p.nedeljković@muzejvazduhoplovstva.org.rs

O ВМРС:

ВМРС је невладино и непрофитно удружење и једини званични Викимедијин локални огранак у Србији. Циљеви удружења су промоција и подржавање стварања, сакупљања и умножавања слободног садржаја на непрофитан начин, као и идеје да сви људи имају једнак приступ знању и образовању.

rs.vikimedija.org

info@vikimedija.org

За ГЛАМ пројекте: glam.wikimedia.rs и glam@vikimedija.org


O ВМФ:

Задужбина Викимедија је непрофитна организација која управља бепслатном енциклопедијом Википедијом. Према мерењима агенције comScore, Википедија и други пројекти којима управља Задужбина Викимедија имају преко 482 милиона индивидуланих посета месечно и по томе заузимају 5. место на свету (comScore, јануар 2012). Доступна на 282 језика, Википедија садржи више од 20 милиона чланака које пише добровољна светска заједница са преко 100.000 чланова. Са седиштем у Сан Франциску у Калифорнији, Викимедија је непрофитна организација која се финансира искључиво путем донација и грантова.

http://wikimediafoundation.org

http://blog.wikimedia.org

info@wikimedia.org

----------------------------------------------------------------------------------------------

SAOPŠTENjE POVODOM SARADNjE VIKIMEDIJE SRBIJE I MUZEJA VAZDUHOPLOVSTVA - BEOGRAD


Muzej vazduhoplovstva - Beograd i Vikimedija Srbije potpisali su danas Memorandum o saradnji, posvećen projektu instaliranja QR-kodova čijom će se upotrebom na savremen način unaprediti pristupačnost informacija u Muzeju. Uz pomoć Vikipedije i QRpedijinih QR-kodova, ljubiteljima avijacije biće omogućeno da se informišu o muzejskim eksponatima na nekoliko desetina jezika.


Uvođenje QR kodova je deo projekta Open Wiki GLAM of Serbia (Otvoreni viki GLAM projekat Srbije) koji je pokrenut početkom 2012. godine i ima za cilj razvoj dvosmerne saradnje na relaciji Vikimedije Srbije i GLAM institucija, sa željom da se razvije dvosmerna saradnja u kreiranju i unapređenju dostupnosti riznice kulturnog i istorijskog nasleđa naše zemlje na internetu.


“Vikimedija Srbije ulaže napore da kreira i unapredni dostupnost bogatog kulturnog i istorijskog nasleđa sa kojim naša zemlja raspolaže. Veoma se radujem saradnji sa Muzejom vazduhoplovsta. QR-kodovi su postali svetski trend i našli su primenu u gotovo svim sferama života. Više puta nagrađivani QRpedijin sistem pravljenja QR-kodova unapredio je upotrebu ovih dvodimenzionalnih kodova, koji su naročito pogodni za GLAM institucije”, rekao je Mile Kiš, koordinator projekta iz Vikimedije Srbije.


Instalacijom QR-kodova, Muzej vazduhoplovstva će postati prva institucija u Srbiji i prvi muzej na Balkanu koji koristi QRpedijine QR-kodove. Muzej će se time pridružiti mnogobrojnim institucijama sveta koje sarađuju sa Vikimedijom, a neke od njih su Nemački savezni arhiv, Britanski muzej, Britanska biblioteka, Muzej umetnosti u Indijanopolisu, Nacionalna biblioteka Francuske i drugi.


“Veoma nam je drago da sarađujemo sa Vikimedijom Srbije. Muzej vazduhoplovstva jedan je od muzeja u Beogradu koji će dolikovati uvođenje i primena nove tehnologije. Instaliranje QR-kodova biće veliki korak ka boljoj komunikaciji sa posetiocima, naročito gostima iz inostranstva. Posetioci će na jedan vrlo moderan način moći mnogo detaljnije da se upoznaju sa pričom o eksponatima iz naše postavke”,  izjavio je PR kustos muzeja, Petar Nedeljković.


Pored ove saradnje, Muzej je izrazio želju da donira određeni broj fotografija iz svoje arhive Vikimedijinoj multimedijalnoj ostavi, koja poseduje preko 10 miliona fotografija, audio i video zapisa i dokumenta.


O muzeju:

Osnovan je 1957. godine, a na sadašnjoj lokaciji nalazi se od 1989. godine. Do 2012. Muzejom je prošlo milion posetilaca. Rangira se među pet najboljih vazduhoplovnih muzeja u Evropi i 10  najboljih u svetu. Sam oblik zgrade je veoma prepoznatljiv i jedan je od simbola grada. Najveće bogatstvo muzeja su sami avioni u postavci, kojom se prkatično može prošetati kroz 90 godina istorije avijacije (1909-1999). Najčešći i najdraži posetioci Muzeja vazduhoplovstva su deca, koja ovde stiču prva znanja o tehnici, avijaciji, letenju i istoriji.

www.muzejvazduhoplovstva.org.rs/

Odnosi sa javnošću: Petar Nedeljković, p.nedeljković@muzejvazduhoplovstva.org.rs


O VMRS:

VMRS je nevladino i neprofitno udruženje i jedini zvanični Vikimedijin lokalni ogranak u Srbiji. Ciljevi udruženja su promocija i podržavanje stvaranja, sakupljanja i umnožavanja slobodnog sadržaja na neprofitan način, kao i ideje da svi ljudi imaju jednak pristup znanju i obrazovanju.

rs.vikimedija.org

info@vikimedija.org

Za GLAM projekte: glam.wikimedia.rs i glam@vikimedija.org


O VMF:

Zadužbina Vikimedija je neprofitna organizacija koja upravlja bepslatnom enciklopedijom Vikipedijom. Prema merenjima agencije comScore, Vikipedija i drugi projekti kojima upravlja Zadužbina Vikimedija imaju preko 482 miliona individulanih poseta mesečno i po tome zauzimaju 5. mesto na svetu (comScore, januar 2012). Dostupna na 282 jezika, Vikipedija sadrži više od 20 miliona članaka koje piše dobrovoljna svetska zajednica sa preko 100.000 članova. Sa sedištem u San Francisku u Kaliforniji, Vikimedija je neprofitna organizacija koja se finansira isključivo putem donacija i grantova.

http://wikimediafoundation.org

http://blog.wikimedia.org

info@wikimedia.org



Srdačno,
Mile Kiš
Vikimedija Srbije