Wikipédia Utjelzötábla Harmadik évfolyam 4 szám  2007 január 22

 

TARTALOM

 

1. Wikipédia módosítja a “nofollow” (nincsfolytatás) cimkécskét

2. WikiVilág képes kis cikkje:Az “Igazosság”

3. Ujság és jegyzetek. Vitalap sablon, mérfödkövek

4. Wikipédia a hírekben

5. Kiemelkedö lapok és adminisztráció

6. Jelentés hosszas egyeztetövitákról

  

1. Wikipédia módosítja a “nofollow” (nincsfolytatás) cimkécskét Michael Snow, írja

 

A spam elriasztása céljait szolgáló elözetes eröfeszítések kiterjesztéseként egy új cimkét vezettünk be a Wikimédia minden részén a « nofollow.tag » bevezetésével. Ezt Jumbo Wales álláspontváltoztatása tette lehetövé, aki ezelött azt akarta, hogy ez a programmozási eszközrész az egész Wikipédián hatástalan legyen.

 

A rel=”nofollow” jelzö egy hyperlinkhez csatolva a keresömotor u.n. pók-ja (‘spider’) parancsául szolgál. A hatása az, hogy a keresömotor algoritmusa a spam kinézésü keresési eredményeket nem veszi figyelembe. Ezt a cimkét, ami eredetileg a spamok blogoktól való elriasztására készült, és amit vezetö blog szolgáltatók már támogattak, Google, Yahoo, és MSN két évvel ezelött vezette be.

 

A cimke használate a MediaWiki-n azonnal, a közlemény kiadása után lett bevezetve külsö link-ek használata esetén, u.n. default code-ként, vagyis hacsak a kérelmezö ezt a cimkét nem teszi pozitivan érvénytelenné, akkor az mindig figyelembe lesz véve.

 

Magyarázat a fordítítól (azoknak akik nem ismerik a default szó ilyen értelmét) ez itt azt jelenti, hogy ha a keresö nem kéri pozitíven hogy a keresömotor ne alkalmazza a spam félretevési cimke használatát, akkor azt az mindíg figyelembe fogja venni, vagys számológépkörben ‘to default to something’ az az elözöleg elöírt parancsnak való engedelmeskedést jelenti, ámbár 'to default on' something az az eredeti egyezmény vagy kötelezettség be nem tartását jelenti.

 

Ennek az eszköznek az alkalmazási területe és módja eredetileg sok vita tárgya volt két szavazási esetet is beleszámítva. A software fejlesztök ragaszkodtak ahhoz, hogy ezt az alkalmatosságot meg kell tartani legalábbis olyan helyeken amelyek sokáig nem mozognak. Jimbo Wales nem akarta bevezetni az angol WP-ra, de ha ott késett is alkalmazása ma már csaknem minden nyelvere ki van terjesztve. Az általános alkalmazás a Fö Technológus, Brian Wibber szerint közvetlenül Jimbo Wales kérésére történt. Wibber említette azt is, hogy (tudván a változást?) most már egyes szerkesztök külsö link-eket csatolnak szerkesztésükhöz  egy keresömotor 'optimálási verseny'-ben résztvevö site-ok számának emelése reményében. A multban amikor egy ilyen verseny, amikor keresésre egy mesterségesen fogalmazott kifejezést  választottak (nigritude ultramarine) a kitalált szóról egy WP cikk is létrejött.

 

A változást után is sok vita volt, de a végsö szó az, hogy ez egy jó módszer a spam-ok csökkentésére, legalább is addig, míg jobbat nem tudunk találni.

 

2. WikiVilág képes kis cikkje

 

 “Truthiness” vagyis “Igazosság”. Ez egy müszó egy bizonyítatlan dolog valóságképpen való állítása; olyan ami csak vágyaink szerint igaz.

 

Az ezt valló egyén azt mondja, hogy “Igaz ugyan, hogy valaha mindenkinek meg lehetett a maga véleménye, de a maga tényei nem. Ma már ez nem így van: a tény már lényegtelen, meglátás az ami számit. A meglátás az ami biztos”.

 

 

3. Ujság és jegyzetek Ral315 jelenti

 

Uj sablon a vitalap zsúfoltságának megszüntetésére

 

Ennek a neve az angol Wikipédián: Template:ArticleHistory. Használatára idézett példa a   New York City cikkje, ami most jelenik meg hatodjára kiváló cikk jelöltjeként és amiben több sablon szerepel; melyeket az új sablon könnyen össze tudja vonni.

 

A Wikimédia alapgyüjtés befejezödik

 

A lap megjelenése hetén az alapgyüjtési akció véget ért. Végülis több mint egy millió dollár gyült össze nem számítva azon jótékonysági összegeket amiket az utóbbi napokban beérkezett egyéni adományokkal egyenlöséget tartó adományígéretekként várunk. Január 15.-én négy névtelenül küldött, nagy (nagyolva 10, 10, 10 és 7 ezer dollárnak megfelelö összeges) adományt kaptunk, amelyekröl valószínünek tartjuk, hogy az adományozó ugyanaz a lengyel egyéniség volt.    

Az legutolsó héten 36 ezer dollár gyült össze, 2,321 dollár az utolsó napon az elözö napi 6,336 dollá után.

 

Röviden a nyelvek lefordítása nélkül

 

4. Wikipédia a hírekben  Ral315 és Zanimum jelenti.

 

Vandalizált bejegyzés újságcikktéma lesz

 

Egy nagybritanniai cikk hét órán át volt vandalizált állapotban egy philadelphiai cikk amit a polgármestere írta tizenegy órán keresztül, egy harmadik (sexuális tartalmú) több mint egy héten át maradt a Wikipédián visszaállításuk elött.

 

Az Ottawa Citizen kanadai újság megfigyelés alatt tartja SimonP szerkesztôt.

Az újság részletesen írt SimonP magánügyeirôl

Wikipediát megemlítik egy sitcom-ban

Január 18.-án történt meg elöször ez az eset, hogy valaki színjáték tartalmába bevette a Wikipédiát. A ‘sitcom’ vagy situation comedy,  helyzetvígjáték.

 

5. Kiválóság és adminisztráció

 

Minden héten egyes cikkek a kiváló cikk, kiváló portál, kiváló kép jelzöjét kapják. Ezenkívül az angol adminisztrátori kinevezéseiröl is olvashatsz az eredeti Wikipedia Signpost lapjain.

 

6. Jelentés a hosszas egyeztetési ülésekrõl

Ez az újságcikk a fegyelmi Arbitráló Bizottság tárgyalásairól és azok eredményeirõl szól. Ez hosszas de talán unalmas is az átlag olvasónak.

 

A legjobbakat a fordítótíl

 

 


 
The DIFFICULT we do at once ! The IMOSSIBLE takes a bit longer (Churchill)


Découvrez une nouvelle façon d'obtenir des réponses à toutes vos questions ! Profitez des connaissances, des opinions et des expériences des internautes sur Yahoo! Questions/Réponses.